Koszyk
Jaki owerlok wybrać? Krótki poradnik na co zwrócić uwagę.
   02/28/2024 08:25:18
Jaki owerlok wybrać?  Krótki poradnik na co zwrócić uwagę.

Owerloki to jedne z najpopularniejszych maszyn szwalniczych, często wybierane jako uzupełnienie podstawowej wieloczynnościowej maszyny. Na rynku znajdziemy szeroką gamę tego typu urządzeń, w zależności od indywidualnych potrzeb oraz rodzaju wykonywanych prac. Niemniej jednak nawet dla doświadczonego krawca, wybór odpowiedniego sprzętu może stanowić nie lada wyzwanie. Stoisz przed wyborem pierwszego owerloka? Marzysz o profesjonalnym wykańczaniu swoich wyrobów szwalniczych? Jesteś początkującym w tej dziedzinie? W poniższym artykule doradzimy Ci, na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia. Dzięki temu łatwiej wybierzesz owerlok dla siebie, a przy okazji poznasz modele znajdujące się w rankingu.

Czym jest owerlok?

Jest to rodzaj szwu krawieckiego, który służy do: łączenia tkanin, zabezpieczania brzegu materiałów przed strzępieniem oraz pruciem bądź jako element ozdobny wykańczania odzieży i innych wyrobów szwalniczych. Ogólnie nazwą tą określa się również maszyny, które wykonują tylko i wyłącznie wspomniany ścieg. Urządzenie to jest niezbędne praktycznie przy każdym procesie produkcyjnym odzieży, bielizny, szczególnie przy obróbce elastycznych tkanin, np. dzianiny. Swoim wyglądem nie przypomina klasycznej maszyny do szycia, sprzęty te różni wiele cech. Oprócz tradycyjnego owerloka, wyróżniamy także urządzenie zwane coverlockiem. Coverlock łączy w sobie funkcje 5-nitkowego owerloka i tzw. renderki, co pozwala m.in na użycie ściegu drabinkowego. Owerloki można podzielić na przeznaczone do użytku domowego oraz przemysłowe.

Co odróżnia owerlok od tradycyjnej maszyny do szycia?

Owerlok to urządzenie, które różni się od wieloczynnościowej maszyny do szycia. I chociaż maja sporo cech wspólnych, to jednak konstrukcja owerloka jest bardziej skomplikowana. W odróżnieniu od standardowej maszyny, owerlok posiada wbudowane dwa noże: górny i dolny, służące do nadmiaru materiału i wyrównywania go, zanim zostanie zakończony ściegiem. W owerloku znajdują się dwa chwytacze (górny i dolny), odpowiedzialne za prowadzenie dolnych nici i tworzenie ściegu. Owerlokiem można szyć jedną, dwiema lub trzema igłami oraz 2, 3, 4 lub 5 nitkami w zależności od modelu i wybranego ściegu. Ponadto każdy z nich wyposażony jest w regulację głębokości cięcia noży oraz transport różnicowy, które to parametry przy odpowiednim ustawieniu wpływająna estetyczny wygląd naszego ściegu.

Rodzaje ściegów

Ściegi owerlokowe są uniwersalne, z uwagi na wiele zastosowań. Podział uzależniony jest od ilości nici użytych w danym ściegu. Najczęściej użwane są ściegi 3 lub 4-nitkowe. Owerloki najczęściej występują jako 2, 3, 4 lub 5-nitkowe, co umożliwia tworzenie różnorakich kombinacji.

  • Ścieg 2-nitkowy – najczęściej używany do ozdobnego wykańczania brzegów (nie jest dostępny w każdym owerloku).
  • Ścieg 3-nitkowy – stosowany do estetycznego obrzucania krawędzi materiału (spotyka się szeroki lub wąski rodzaj ściegu tw. mereżka).
  • Ścieg 4-nitkowy - tworzy mocne i wytrzymałe połączenia, ścieg ten najczęściej jest używany do obrzucania i zszywania dwóch warstw materiału.
  • Ścieg 5 nitkowy- do wykonania takiego ściegu używa się 2 igieł. Wysokiej jakości szew ten jest naprawdę bardzo wytrzymały i bezpieczny.

Do użytku domowego wykorzystuje się najczęściej 3-nitkowy ścieg do obrzucania oraz 4-nitkowy ścieg, służący do jednoczesnego obszywania i zszywania materiałów. Te rodzaje ściegów znajdziemy w każdym owerloku domowym.

Aspekty, które warto uwzględnić przy wyborze owerloka

Wybierając swój pierwszy owerlok warto uwzględnić parametry, takie jak: intuicyjność, łatwość obsługi oraz łatwość nawlekania nici. Dla osoby początkującej ważne jest, aby wszelkie pokrętła do sterowania, wraz z czytelnymi oznaczeniami,znajdowały się w widocznym miejscu, co znacznie ułatwi nawlekanie, a przez to obsługę maszyny. Warto zwrócić uwagę na oznaczenie kolorystyczne prowadzenia nici. Dodatkowo na większości urządzeń widnieje instrukcja, jak poprawnie nawlekać nitki oraz jak wykonywać poszczególne czynności na owerloku. Te informacje szczególnie przydadzą się nowicjuszom. Jeśli zależy nam na ściegu rolującym (mereżce), warto wybrać model w którym ustawienie tego ściegu odbywa się szybko i sprawnie, bez konieczności wymiany płytki czy demontażu innych elementów maszyny.

Dla kogo?

Jeśli posiadasz już tradycyjną maszynę do szycia (domową lub przemysłową), z pewnością świetnie radzisz sobie z podstawowym szyciem. Będąc nieco bardziej zaawansowanym krawcem, przychodzi czas na podjęcie decyzji, czy potrzebny mi owerlok? Urządzenie to jest w każdej większej i mniejszej szwalni, a nawet w małym zakładzie krawieckim. Owerlok pozwoli Ci na estetyczne i profesjonalne obszywanie wyrobów krawieckich, które nie jest możliwe do uzyskania na zwykłej maszynie wieloczynnościowej. Jeśli więc chcesz się rozwijać i dążysz do tego, aby to co uszyjesz wyglądało perfekcyjnie – owerlok jest maszyną dla Ciebie.

Który wybrać?

Na rynku jest dużo modeli owerloków znanych marek, takich jak: Brother, Elna Juki, Janome, Jack, Merrylock, Texi, Redstar, Minerva. Są to sprzęty zarówno domowe, jak i o przeznaczeniu przemysłowym. Wszystkie te owerloki znajdziesz w naszym sklepie internetowym maszyny-szwalnicze.pl

Zachęcamy do kontaktu z nami. Chętnie doradzimy Wam telefonicznie lub mailowo, podpowiemy jaki owerlok spełnia wasze wymagania, czym różnią się poszczególne modele. Wszystkie owerloki prezentowane w sklepie posiadamy w stałej ofercie, jest też możliwość obejrzenia ich na żywo w naszym sklepie stacjonarnym w Białymstoku.

przykładowy model overlock Janome 744d

Komentarze

Zaloguj aby komentować