Koszyk

BLOG

Jaką Maszynę Do Szycia Wybrać | Maszyny Szwalnicze

Stoisz właśnie przed wyborem swojej pierwszej maszyny do szycia? A może planujesz wymienić swój stary model na nowocześniejszy, lepiej wyposażony i bardziej funkcjonalny? Niezależnie od powodów, dla których poszukujesz nowej maszyny do szycia, widzisz ile modeli jest do wyboru. Każdy z nich oferuje różnorodne możliwości i funkcje. Który więc wybrać? Na co zwracać uwagę, aby nie przepłacić lub nie wybrać takiej maszyny, która nie spełni wszystkich Twoich wymagań i nie zapewni Ci dostatecznej wygody użytkowania? Oto praktyczny poradnik, z którym podjęcie tej decyzji stanie się prostsze. Zapraszamy do lektury.
Zakup maszyny do szycia z pewnością powinien być wyborem świadomym. Wiadomo, że nie kupujemy maszyny do szycia na rok czy dwa. Zwykle celujemy w model, który posłuży nam trochę dłużej. Pierwszą kwestią, którą musisz przemyśleć, będzie kwestia dotycząca charakteru, w jakim używasz maszyny. Jeśli potrzebujesz jej tylko do nanoszenia drobnych poprawek w odzieży Twojej lub Twoich bliskich (takich jak zwężanie spodni i spódnic, skracanie nogawek i rękawów, drobne naprawy), bądź szycia prostych rzeczy, to bez obaw możesz celować w tańsze modele do szycia dla początkujących. Całkiem niezłą maszynę kupisz już w kwocie poniżej 500 złotych. Modele takie jak: ELNA SEW 75, MINERVA NEXT 141D, TEXI JOY 13, TEXI JOY 25 czy REDSTAR R07 z pewnością wystarczy do nieskomplikowanych zadań.
Nieco inaczej przedstawia się sprawa, jeśli zamierzasz korzystać z maszyny w celach komercyjnych, zarobkowych lub szyjesz dla siebie, ale chcesz, żeby maszyna domowa była lepiej wyposażona niż najprostsze modele. Wtedy warto postawić na maszynę bardziej profesjonalną, wyposażoną w liczne funkcje dodatkowe, akcesoria, możliwość zmiany każdego z parametrów szycia. Istnieją oczywiście modele maszyn także do szycia "trudnych" tkanin i materiałów, takich, z którymi maszyna do użytku domowego sobie nie poradzi np. twardych i grubych (typu skóra) oraz nieprzemakalnych tkanin podgumowanych, służących do szycia poduszek i pokrowców na meble ogrodowe czy specjalistycznych operacji (np. ryglowanie, robienie dziurek). W tym artykule skupimy się na modelach maszyn domowych, a temat maszyn typowo przemysłowych omówimy w innych artykułach. Teraz opowiemy konkretnie o maszynach, ich możliwościach i różnych opcjach ukrytych pod ich, wydawałoby się prawie identycznymi, obudowami.
Typy maszyn
Historia powstania maszyny jest niezwykle skomplikowana i tonie w odmętach historii, naznaczona wojnami na patenty. Aktualnie jednak za wynalazcę tego niezwykle praktycznego urządzenia uważany jest Isaac Singer, który w XIX wieku opracował i unowocześnił zawodne do tego czasu maszyny, tym samym otrzymując patent na ten wynalazek. Obecnie maszyny niezbyt przypominają już te, na których pracowało się 200 lat temu. Zachował ich kształt i zasada powstawania ściegu, ale wnętrze i funkcjonalność uległy niesamowitej transformacji. Domowe maszyny do szycia dzielą się na dwa podstawowe rodzaje :
mechaniczne - podstawowy typ urządzenia, świetnie sprawdza się w domu, przeznaczony raczej dla osób początkujących i tych, które szyją okazjonalnie. Nie oznacza to oczywiście, że są niepraktyczne czy mało efektywne - po prostu są wersją podstawową, bez wymyślnych dodatków. Do najpopularniejszych modeli należą: JANOME 415, BROTHER HF37, ELNA 340EX, HUSQVARNA E20, JUKI HZL-357
komputerowe - maszyny wyposażone w elektroniczny wyświetlacz, wbudowaną pamięć, funkcje automatyczne. Zapamiętują wzory i ustawienia dla konkretnego rodzaju ściegu, dzięki czemu nie musimy za każdym razem ustawiać ich od nowa. Dodatkowo możesz wgrać do systemu np. własne zaprojektowane wzory ściegów. Bestsellerowe modele maszyn komputerowych to: BROTHER A16, BROTHER F400, ELNA 550EX, JANOME J100, JANOME DXL603, JANOME TXL607, JUKI HD80, JUKI HZL-G120, HUSQVARNA 100Q, REDSTAR S200, TEXI BALLERINA
Na co zwrócić uwagę wybierając maszynę do szycia
Nawet maszyny określane jako dobre dla amatorów, mogą nie mieć funkcji, które należy uznać za absolutnie konieczne bądź posiadać odpowiednią jakość wykonania. Dlatego też nie warto kupować "bezmarkowych" maszyn w hipermarketach czy dyskontach tylko dlatego, że wyglądają porządnie i ładnie. Należy pamiętać, że za niską ceną idzie niska jakość, która potrafi skutecznie odebrać radość z pracy przy maszynie. Jeśli Twoim podstawowym kryterium wyboru będzie bardzo niska cena maszyny - możesz szybko się zniechęcić jej awaryjnością i ciągłymi problemami z jej obsługą.
Programy ściegowe
Oto podstawowe kwestie, które koniecznie należy wziąć pod uwagę kupując swoją pierwszą maszynę do szycia:
  • wybór ściegów - nie musi, a nawet nie powinno, być ich zbyt dużo. W zasadzie na początku będą potrzebne Ci tylko trzy - ścieg prosty, do obrzucania i ścieg typu zygzak. Wystarczą w zupełności do wykonania drobnych napraw i zmian w odzieży wykonanej z bawełny czy innych typowych materiałów. Zygzak dobrze się sprawdzi w przypadku dzianin, do wykonania elastycznego ściegu;
  • szerokość i gęstość ściegu - stopniowa regulacja tych dwóch parametrów pozwoli Ci wykonać ścieg szeroki i wąski, gęsty i rzadki, w zależności od rodzaju tkaniny czy materiału oraz oczekiwanej wytrzymałości połączenia. W droższych modelach regulacja gęstości i szerokości ściegu jest płynna - bezstopniowa.
  • rodzaj wykonywanych dziurek - we wszystkich podstawowych modelach jest jeden rodzaj obszywania dziurki: prostokątna. W tańszych maszynach mechanicznych wykonuje się ją kilkustopniowo, w droższych w jednej operacji natomiast w maszynach komputerowych do wyboru jest kilka rodzajów obszywania dziurek, w tym np. dziurka odzieżowa, półokrągła.

Przykładowe ściegi w jednej z najprostszych maszyn domowych.




Nawlekacz igły
Poza tym jednak istnieje przynajmniej kilka innych opcji, które warto w swojej maszynie mieć, bowiem mogą one bardzo pozytywnie wpłynąć na komfort szycia. Pierwszą z nich jest nawlekacz igły, dzięki któremu przewleczesz nić przez oczko igły szybko i sprawnie, bez uciążliwego celowania w ten maleńki otworek i konieczności ustawiania dodatkowego źródła światła.

Regulowany docisk stopki
Regulowany docisk stopki pomaga precyzyjnie uszyć zarówno cienkie, jak i grubsze materiały, wspomaga prawidłowe prowadzenie szytego materiału. Zazwyczaj docisk stopki reguluje się pokrętłem umieszczonym z lewej strony maszyny lub na górze na korpusie w linii stopki.

Pozycjonowanie igły
Świetną opcją, dostępną jednak w nieco droższych maszynach, jest pozycjonowanie igły. Co oznacza ten tajemniczy termin? Otóż, w zależności od tego jak ustawisz tę funkcję, jeśli zdejmiesz stopę z rozrusznika maszyny (nieważne w którym momencie), maszyna automatycznie zatrzyma igłę w pozycji "w dół", wbitą w materiał, lub w pozycji "w górę" - uniesioną ponad płytką ściegową.
Szycie wstecz, automatyczne ryglowanie
Kolejna sprawa godna uwagi to sposoby rozpoczęcia i zakończenia szycia - w najtańszych modelach mamy jedynie możliwość szycia wstecznego. Droższe maszyny komputerowe mają natomiast funkcję automatycznego ryglowania (na pocieszenie podpowiadamy, że ryglowanie można wykonać także na maszynie mechanicznej. Może nie będzie tak bajecznie proste jak na komputerowej, ale równie skuteczne).
Prędkość szycia
Proste ściegi służące połączeniu dwóch kawałków materiału możesz wykonać z dużą prędkością. Kiedy jednak zależy Ci na precyzji szycia, warto wybrać tę najniższą. Maszyny komputerowe mają możliwość ustawienia optymalnej szybkości, której nie zmieni nierównomierna siła nacisku stopy na rozrusznik - idealna funkcja dla osób, które szycia dopiero się uczą i oczywiście dla profesjonalistów spędzających długie godziny przy maszynie do szycia.
Przycisk start/stop
Przycisk start/stop umożliwia szycie na maszynie bez użycia rozrusznika nożnego, przydaje się przy wyszywaniu dziurek, krótkich sekwencji ściegowych, literek, a także przy raczkujących po podłodze dzieciach :) Funkcja ta jest jednak dostępna tylko w maszynach komputerowych.
Automatyczne obcinanie nici
Dostępna tylko w modelach komputerowych, jedna z ciekawszych funkcji - przycisk nożyczek, dzięki któremu nici obcinane są tuż przy powierzchni materiału i nie musimy przejmować się odcinaniem nitek na końcu ściegu.

Wyposażenie standardowe, dodatkowe
Wyposażenie maszyny to taki aspekt, który stosunkowo najłatwiej jest uzupełnić, jeśli z pewnych względów wybraliśmy maszynę bez stopek czy innych elementów wyposażenia, które w trakcie użytkowania okazały się potrzebne. W każdej maszynie znajdziemy zawsze stopkę standardową, stopkę do dziurek, jeśli maszyna robi dziurki, czy rozrusznik nożny i kabel zasilający. W części modeli dostępne są jako wyposażenie standardowe, różne stopki, twarde walizki, stoliki powiększające pole pracy maszyny. Akcesoria te można dokupić, jednak zwykle zakup w zestawie z maszyną jest tańszy i bardziej się opłaca niż oddzielnie. Warto rozważyć przy zakupie maszyny, dobranie dodatkowych szpulek oraz igieł maszynowych - koszt jest niewielki, a na pewno szybko okażą się przydatne.

Mechaniczne maszyny do szycia
Dzielą się na dwie kategorie - maszyny z chwytaczem wahadłowym i z chwytaczem rotacyjnym. A czym jest chwytacz? To mechaniczny zespół zainstalowany w każdym urządzeniu i służący, mówiąc najprościej, do chwytania (stąd właśnie jego nazwa) pętelki nici, która powstaje w czasie ruchu igły w płaszczyźnie poziomej. Tę pętelkę chwytacz następnie łączy z nicią dolną, dochodzącą z bębenka, w ten sposób umożliwiając powstanie poprawnego ściegu. To bardzo skomplikowany mechanizm, który musi działać precyzyjnie i niezawodnie aby umożliwić szycie. Jaka jest różnica między nimi, w jakich maszynach występują i czy różne typy chwytacza mają jakiekolwiek znaczenie praktyczne? Otóż - okazuje się, że różnica w funkcjonalności tych dwóch typów jest niemała:

Maszyna z chwytaczem wahadłowym
Ten rodzaj chwytacza zwykle spotykany jest w starszych oraz nowszych, lecz tańszych, typach maszyn. Maszyny wyposażone właśnie w chwytacz wahadłowy pracują niestety trochę głośniej i wydają charakterystyczny dźwięk. Wymiana szpulki trwa minimalnie dłużej, należy wyjąć z chwytacza bębenek, a później z niego szpulkę i na powrót umieścić szpulkę w bębenku, bębenek w chwytaczu, a ten w maszynie. Z mechanizmem chwytacza wahadłowego ściśle związany jest także tak zwany transport, czyli drobne ząbki wychylające się spod płytki ściegowej i odpowiadające za transport materiału.


Maszyny z chwytaczem rotacyjnym
Mają lepiej zorganizowany transport, a ich praca jest cicha i przypomina raczej szum. Chwytacz rotacyjny jest znacznie łatwiejszy w obsłudze. Aby wymienić szpulkę wystarczy zdjąć osłonkę z płytki ściegowej i umieścić szpuleczkę w koszyku chwytacza. Kolejną istotną cechą mechanicznych maszyn do szycia jest sposób wprowadzania ustawień rodzajów, szerokości i gęstości ściegów, naprężenia nici i tak dalej. W przypadku maszyn do szycia z tej kategorii regulacja czy zmiana poszczególnych parametrów odbywa się za pomocą różnorodnych pokręteł czy suwaków. Jest bardzo prosta i w zasadzie intuicyjna - wystarczy tylko wykonać próbny ścieg na określonych ustawieniach, by w przyszłości wiedzieć jakie efekty da przesunięcie tego czy innego pokrętła. Po skończeniu pracy wybrane ustawienia zostają niezmienione, jeśli więc odkładasz odzież do szycia "na później", nie musisz znów ich wybierać. Ponieważ wspomniane ustawienia są fabrycznie ustawione i dopasowane do każdego z dostępnych w urządzeniu ściegów. Oznacza to, że nie da się w nich ustawić błędnej wartości.

Maszyny do szycia komputerowe
Modele komputerowe różnią się od mechanicznych przede wszystkim tym, że mają większą ilość funkcji - dodatkowe ściegi ozdobne (niektóre maszyny do szycia mają ich nawet 100 i więcej), wyszywanie literek i cyferek, wspomniane już pozycjonowanie igły (do wyboru według preferencji osoby obsługującej, igła zatrzymuje się na górze lub na dole), w droższych modelach automatyczne obcinanie (wystarczy po skończeniu szycia nacisnąć przycisk nożyczek, a maszyna obetnie zarówno górną, jak i dolną nić), automat do obszywania różnych rodzajów dziurek w jednym tylko cyklu i wiele innych, zależnie od wybranego modelu. Wizualna różnica to elektroniczny wyświetlacz, który pokazuje parametry szycia, m.in. szerokość, długość, numer ściegu. Każda maszyna komputerowa pomaga też użytkownikowi odpowiednio ustawić ścieg. W pamięci maszyny zapisane są fabryczne parametry poszczególnych ściegów, które oczywiście można zmienić, ale dla osób początkujących stanowią dużą pomoc w szyciu.

Jaka maszyna do szycia będzie dla Ciebie najlepsza? Mamy nadzieję, że ten artykuł chociaż trochę pomoże Wam w podjęciu decyzji o zakupie konkretnej maszyny. Wiemy jednak, że wybór maszyn do szycia jest ogromny, dlatego zachęcamy do kontaktu mailowego biuro@maszyny-szwalnicze.pl lub telefonicznego 856539355. Jeśli macie wątpliwości, wahacie się między konkretnymi modelami bądź macie określone oczekiwania i potrzebujecie pomocy w dopasowaniu do nich konkretnej maszyny - chętnie zrobimy co w naszej mocy, by ten wybór ułatwić.
Autor:: Maszyny

Komentuj