Koszyk

BLOG

Czyszczenie i oliwienie maszyny do szycia z chwytaczem wahadłowym – JANOME JUNO E1015

Po zakupie wymarzonej maszyny do szycia, każdemu użytkownikowi zależy na tym, aby jak najdłużej cieszyć się jej bezawaryjną pracą. Możemy o to zadbać przeprowadzając okresową konserwację maszyny, którą wykonamy samodzielnie. Poniżej znajdziecie opis pokazujący jak czyścić i oliwić maszynę do szycia z chwytaczem wahadłowym, na przykładzie bestsellerowej JUNO E1015 by JANOME.
UWAGA! Przed przystąpieniem do konserwacji, najpierw należy wyłączyć przycisk zasilania i wyjąć kabel zasilający z gniazdka.

Krok 1: Zaczynamy od zdjęcia stopki, wyjęcia igły oraz odkręcenia dwóch śrubek mocujących płytkę ściegową. Zestaw wkrętaków jest niezbędny przy wykonaniu tych operacji. Lekko ją podważamy i wyjmujemy.

1.jpg

Krok 2: Przystępujemy do wyjęcia bębenka. Otwieramy zawias przy obsadce szpulki, aby móc ją wyjąć. Następnie otwieramy uchwyty i zdejmujemy pierścień oraz chwytacz.

Krok 3: Oczyszczamy bębenek, ząbki transportera oraz chwytacz, z kurzu i strzępków za pomocą pędzelkasprężonego powietrza w sprayu lub suchej szmatki.

3.jpg


Krok 4: Po dokładnym wyczyszczeniu chwytacza, przystępujemy do jego przesmarowania. Dajemy maksymalnie dwie krople oleju wazelinowego, a następnie przekręcamy kołem obrotowym o 360 stopni, aby olej równomiernie się rozprowadził. Pamiętaj, że po oliwieniu pierwsze ściegi mogą brudzić, dlatego warto przeszyć kilka centymetrów na zbędnym skrawku materiału.

Krok 5: Dodatkowo pamiętajmy o przesmarowaniu igielnicy. Zdejmujemy pokrywę po uprzednim odkręceniu śrubki, która znajduje się pod zaślepką z lewej strony maszyny. Precyzyjnie nanosimy odrobinę oleju wazelinowego, a następnie identycznie jak w przypadku chwytacza, przekręcamy kołem obrotowym w celu równomiernego rozprowadzenia oleju.



Krok 6: Przystępujemy do złożenia wszystkiego w odwrotnej kolejności:

8.jpg

- zakładamy obudowę górną, przykręcamy śrubkę mocującą, a następnie wciskamy zaślepkę śrubki wkładamy szpulkę do bębenka, aby założyć sam bębenek wkładamy chwytacz w gniazdo tak, aby tworzył  idealny okrąg. Zakładamy pierścień, tak aby dolny bolec na pierścieniu wszedł w otwór bębenka (patrz zdjęcie). Zamykamy oba uchwyty na gnieździe chwytacza. Wstawiamy bębenek.
- zakładamy płytkę ściegową i przykręcamy
- zakładamy igłę oraz stopkę
- zakładamy obudowę przednią
9.jpg

Po wykonaniu wszystkich kroków, mamy zakończoną konserwację naszej maszyny. Zabieg dość prosty do przeprowadzenia, a korzyść z bezawaryjnej pracy przez długie lata ogromna. W zależności od intensywności eksploatowania maszyny oraz rodzaju materiałów na jakich szyjemy (pylący lub nie), wykonujemy taki zabieg konserwacyjny raz na 1 miesiąc bądź częściej.

Autor:: Maszyny

Komentuj